Golf-rules.pl

Reguły Gry w Golfa są bardziej skomplikowane niż w większości innych gier, warto je poznawać, ponieważ w golfie każdy jest sędzią w swojej grze.

Kiedy piłka musi być zaznaczona przed jej podniesieniem?

_DSC0768

Jest kilka reguł, które wymagają zaznaczenia położenia piłki przed jej podniesieniem:

  • podczas sprawdzania czy piłka jest niezdatna do gry,
  • podczas identyfikacji,
  • przy każdym podnoszeniu na putting greenie Reg.16-1b(wyjątek podczas uwalniania od sztucznego utrudnienie nieruchomego)
  • podczas podnoszenia piłki pomagającej lub przeszkadzającej,

W każdej sytuacji powyżej, jeżeli gracz nie zaznaczy piłki, otrzyma karę jednego uderzenia i musi piłkę odłożyć na miejsce, nie zrobienie tego skutkuje otrzymaniem kary głównej, w stroke play dwa uderzenia karne, a w match play utratę dołka.

Natomiast pozycja piłki nie musi być zaznaczona przed jej podniesieniem podczas:

  • uwalniania od zakłócenia przez sztuczne utrudnienie nieruchome,
  • uwalniania od nienormalnych warunków ziemnych,
  • uwalniania z hazardów wodnych,
  • postępowania według reguły piłki nie do zagrania,

Łatwiej to zapamiętać w ten sposób piłka, która ma być dropowana po podniesieniu nie musi być zaznaczana przed podniesieniem. Aczkolwiek rekomendacją jest zaznaczanie pozycji piłki we wszystkich przypadkach, bo ułatwia to ocenę czy drop był dobry czy nie itp.

Pozycja podnoszonej piłki, powinna być zaznaczona przez umieszczenie markera, małej monety lub innego podobnego przedmiotu tuż za piłką. Jest to uwaga w Regule 20-1 i wynikają z niej dwie sprawy. Po pierwsze pozycja piłki musi „fizycznie” być oznaczona, gracz nie może, określić położenia piłki w stosunku do już istniejących znaków na ziemi typu plamka, dłuższa trawka, krzywa trawka itp. Po drugie jest to rekomendacja, zalecenie dobrej praktyki, są jeszcze inne dozwolone metody, opisane w decyzji 20-1/16:

  • Wbicie kołeczka tee,
  • Położenie czubka główki puttera z tyłu lub  boku piłki,
  • Użycie naturalnego utrudnienia ruchomego np. żdźbła trawy, gałązki, listka,
  • Zrobienie rysy na powierzchni putting greenu, pod warunkiem , że nie byłoby to testowanie powierzchni greenu, ani  wskazywania linii puttowania, metoda odradza bo powoduje niszczenie powierzchni greenu.

Każda z tych metod aczkolwiek dozwolona, niesie za sobą ryzyko pewnych zdarzeń i  konsekwencji o czym przy innej okazji.

Reklamy

Informacja

This entry was posted on Marzec 21, 2013 by in Artykuły and tagged , , .

Partnerzy

Gradi Golf Club

Wielkopolski Klub Golfowy

Wielkopolski Klub Golfowy

Partnerzy

Kontakt

Aby skontaktować się ze mną pisz na makuchjolanta@gmail.com
Prawa autorskie zastrzeżone

Kliknij i otrzymuj powiadomienia o nowych artykułach na email!

Dołącz do 43 obserwujących.

%d blogerów lubi to: