Golf-rules.pl

Reguły Gry w Golfa są bardziej skomplikowane niż w większości innych gier, warto je poznawać, ponieważ w golfie każdy jest sędzią w swojej grze.

Wiadome lub w zasadzie pewne

_DSC0892

Myślę, że nie ma gracza, któremu nie przytrafiła się poniższa sytuacja. Ustalenie wyniku i tego, co należy wtedy zrobić, zazwyczaj budzi dyskusje w grupie grających.

W turnieju stroke play, gracz A uderzył piłkę z obszaru tee w kierunku hazardu wodnego. Nie jest pewny czy piłka spoczęła w hazardzie. Po trzech minutach poszukiwań  gracz powołuje się na Regułę 26-1b i dropuje inną piłkę, w linii prostej pomiędzy dołkiem i miejscem, gdzie w jego ocenie oryginalna piłka przecięła granicę hazardu wodnego. Nie uzyskuje przy tym znaczącej korzyści. Następnie zagrywa zdropowaną piłkę na green. Idąc w stronę greenu znajduje swoją pierwszą, oryginalną piłkę poza hazardem. Nie gra jej i kończy dołek dwoma puttami piłką zagraną na green. Jaki jest wynik gracza na dołku:

a. gracz jest zdyskwalifikowany
b. 8
c. 7
d. 6

Ponieważ nie było wiadome ani też pewne, że piłka gracza znajduje się w tym hazardzie wodnym, gracz nie miał prawa zdropować  i zagrać piłkę powołując się na Regułę 26-1 Uwolnienie dla piłki w hazardzie wodnym. Powinien był wrócić na tee i z jednym uderzeniem karnym wprowadzić do gry drugą piłkę zgodnie z Regułą 27-1 Piłka zgubiona lub autowa.

Po wydropowaniu piłki gracz mógł jeszcze swój błąd naprawić, mógł bez kary podnieść piłkę zgodnie z Regułą 20-6i i następnie postąpić zgodnie z Regułą 27-1. Gdy tego nie zrobił, zagrana druga piłka stała się jego piłką w grze, a piłka oryginalna stała się zgubioną.Gracz postąpił prawidłowo, gdy nie grał piłki oryginalnej po jej odnalezieniu.

Decyzja 34-6 mówi, że jeśli zawodnik zastosował inną Regułę, niż ta która go obowiązywała, wtedy Komitet musi zdecydować według, której Reguły będzie oceniał postępowanie gracza.

Jedyną regułą obowiązującą w opisanej sytuacji jest reg.27-1. Dlatego też gracz podlega jednemu uderzeniu kary, z R 27-1 i dwom dodatkowym uderzeniom karnym z tejże Reguły za zagranie ze złego miejsca. Razem trzy uderzenia karne plus cztery uderzenia wykonane (tee shot, uderzenie na green i dwa putty), razem daje wynik 7.

Ocenę czy gracz odniósł znacząca korzyść przeprowadzamy porównując odległość do dołka od miejsca gdzie gracz zdropował piłkę z odległością do dołka z obszaru tee (czyli z miejscem skąd gracz powinien zagrać). Z opisu wynika, że te odległości były podobne, więc nie ma poważnego naruszenia Reguł, które wiązałoby się z karą dyskwalifikacji.

Czasami ustalenie wyniku na dołku nie jest prostą sprawą, zwłaszcza wtedy, gdy trzeba policzyć uderzenia karne z kilku przewinień. Niektóre kary się sumują a inne niwelują, bo są ujęte w jednej regule.

Reklamy

Information

This entry was posted on Kwiecień 4, 2013 by in Artykuły.

Partnerzy

Gradi Golf Club

Wielkopolski Klub Golfowy

Wielkopolski Klub Golfowy

Partnerzy

Kontakt

Aby skontaktować się ze mną pisz na makuchjolanta@gmail.com
Prawa autorskie zastrzeżone

Kliknij i otrzymuj powiadomienia o nowych artykułach na email!

Dołącz do 43 obserwujących.

%d blogerów lubi to: