Golf-rules.pl

Reguły Gry w Golfa są bardziej skomplikowane niż w większości innych gier, warto je poznawać, ponieważ w golfie każdy jest sędzią w swojej grze.

Uwolnienie wbitej piłki – kiedy i jak.

wbita piłka GB1

Po długiej zimie z pewnością podczas pierwszych rund golfa pojawi się problem wbitej piłki. Procedura uwolnienia jest prosta, ale jest kilka spraw, które warto przypomnieć.

Po pierwsze przed rozpoczęciem gry należy przeczytać Reguły Lokalne, aby sprawdzić czy uwolnienie bez kary dla wbitej piłki jest rozciągnięte na cały teren zielony. Gdy trudne warunki gry są wszechobecne Komitet może zezwolić na takie uwolnienie wszędzie na terenie zielonym lub na wybranych obszarach pola golfowego. Można wiele stracić lub zyskać, w zależności od tego czy przeczytamy kartkę z Regułami Lokalnymi wręczoną nam na starcie.

W przypadku, gdy w Regułach Lokalnych nie ma dodatkowych informacji o wbitej piłce, obowiązuje Reguła 25-2 Piłka wbita

Kiedy piłka jest wbita?

Uznaje się, że piłka jest „wbita”, gdy znajduje się w zagłębieniu powstałym w miejscu jej lądowania w wyniku ostatniego uderzenia. Część piłki musi znajdować się poniżej poziomu gruntu, ale piłka nie musi koniecznie bezpośrednio dotykać ziemi, liście lub źdźbła trawy mogą znajdować się pomiędzy piłką a gruntem.

Gdzie przysługuje uwolnienie?

Zasięg uwolnienia bez kary według jest ograniczony do „krótko przystrzyżonego obszaru” na całym terenie zielonym.

Dla przypomnienia – Teren zielony to cały teren pola golfowego za wyjątkiem trzech obszarów: putting greenu i obszaru tee rozgrywanego dołka oraz wszystkich hazardów znajdujących się na polu golfowym.

Co to jest „krótko przystrzyżony obszar”?

„Krótko przystrzyżony obszar” oznacza taki obszar pola golfowego, na którym trawa przystrzyżona jest na wysokość równą lub niższą wysokości trawy na fairwayu. Dotyczy to również ścieżek np. przez rough oraz ścian bunkrów porośniętych trawą. Jeżeli piłka jest wbita w trawiastą ścianę bunkra, gracz może skorzystać z uwolnienia bez kary, tylko wtedy, gdy trawa na ściankach bunkra jest przystrzyżona do wysokości trawy na farway-u. Na fotografii poniżej takie uwolnienie by nie przysługiwało.

wbita piłka ściana bunkra

W jaki sposób należy skorzystać z uwolnienia dla wbitej piłki?

Wbita piłka musi być podniesiona, oczyszczona i upuszczona bez kary, jak najbliżej punktu jej pierwotnego spoczynku, lecz nie bliżej dołka. Tak upuszczona piłka musi najpierw dotknąć części pola golfowego na terenie zielonym.

dropowanie poprawne

Na rysunku punkty A1 i A2 oznaczają poprawne miejsca wydropowania piłki zgodnie z zapisem jak najbliżej miejsca spoczynku lecz nie bliżej dołka, punkty C1, C2 i C3 są niepoprawne ze względu na wymogi tej procedury. Linia przerywana oznacza strefę wyznaczoną długością jednego kija golfowego.

Gdy piłka jest wbita na obszarze putting green rozgrywanego dołka, to może być podniesiona, a miejsce wbicia piłki może być naprawione. Zezwala na to Reguła 16  Putting Green(16-1 b i c). Pozycja piłki musi być zaznaczona, przed jej podniesieniem. Jeżeli podczas naprawiania uszkodzonej nawierzchni znacznik zostanie przesunięty, nie ma kary, ale tylko pod warunkiem, że nastąpiło to jako bezpośredni efekt naprawiania śladu.

Jeżeli piłka jest wbita w obszarze hazardów, uwolnienie dla wbitej piłki nie przysługuje. Gracz może grać piłkę tak jak leży lub postąpić według reguły mającej zastosowanie do danej sytuacji.

Reklamy

Information

This entry was posted on Kwiecień 11, 2013 by in Artykuły.

Partnerzy

Gradi Golf Club

Wielkopolski Klub Golfowy

Wielkopolski Klub Golfowy

Partnerzy

Kontakt

Aby skontaktować się ze mną pisz na makuchjolanta@gmail.com
Prawa autorskie zastrzeżone

Kliknij i otrzymuj powiadomienia o nowych artykułach na email!

Dołącz do 43 obserwujących.

%d blogerów lubi to: