Golf-rules.pl

Reguły Gry w Golfa są bardziej skomplikowane niż w większości innych gier, warto je poznawać, ponieważ w golfie każdy jest sędzią w swojej grze.

Czy Tiger powinien honorowo wycofać się z Masters?

Tiger+Woods+Masters+Round+Three+gfWZULa9UyLx

W ankiecie na tak postawione pytanie respondenci odpowiedzieli:
TAK – 50%,
NIE – 47%,
NIE MAM ZDANIA – 3%

Tiger+Woods+Masters+Round+Three+wOe4Rcmn9aQx

Tiger Woods w drugim dniu Masters 2013 na 15 dołku, zagrał piłkę z odległości 60 m ponad hazardem wodnym, piłka odbiła się od flagi i wpadła do hazardu. Reguła 26-1 daje trzy opcje uwolnienia, tym razem zawodnik skorzystał z możliwości powrotu do miejsca poprzedniego uderzenia. Wydropowal piłkę około dwóch metrów dalej, od miejsca divotu z ostatniego uderzenia i bogeyem zakończył grę na dołku.

Zobacz film http://www.bbc.co.uk/sport/0/golf/22139670

Według Reguł, zagrał z niewłaściwego miejsca, nie uzyskał znaczących korzyści,  więc dopisanie dwóch uderzeń kary do wyniku na tym dołku zakończyło by sprawę. Woods, tego nie zrobił, oddał kartę w wynikiem bogey.  Sprawa została przedstawiona do komitetu przez widza. Jeszcze w trakcie trwania rundy Komitet obejrzał nagranie TV i na jego podstawie orzekł, że wszystko odbyło się poprawnie.

Dyskusja rozpoczęła się na nowo, gdy podczas konferencji prasowej Woods ujawnił, że celowo cofnął się o dwa metry od miejsca ostatniego uderzenia, aby dać sobie szansę na bardziej precyzyjne uderzenie. Komitet ponownie rozważył zdarzenie i wydał werdykt o dopisaniu na tym dołku dwóch uderzeń karnych, zamiast kary dyskwalifikacji, która w takich okolicznościach powinna być zastosowana, za oddanie karty z mniejszym wynikiem na dołku niż w rzeczywistości uzyskany. Za podstawę werdyktu uznano: Regułę 33-7 , mówiącą, że Komitet ma prawo w wyjątkowych, indywidualnych przypadkach zawiesić lub zmodyfikować karę dyskwalifikacji, oraz decyzję 33-4/1, która, zwalnia zawodnika z konsekwencji kary, gdy postępuje on według instrukcji przedstawiciela Komitetu. Ta decyzja została niestety przywołana błędnie, nie miała zastosowania dla tej sytuacji.

Decyzję komitetu uznano za kontrowersyjną, wzbudziła ona niezadowolenie i dyskusję o wycofaniu się Woodsa z turnieju. Nick Faldo, ikona golfa, sugerował dobrowolne wycofanie się Woodsa, co byłoby rozwiązaniem honorowym, dzięki temu Woods więcej by zyskał niż stracił, zmazałby stare przewinienia, podbudowałby nadszarpniętą reputację i promowałby czystość zasad tego sportu.

Golf jest grą, która szczyci się uczciwością. Zasady są rozbudowane i skomplikowane, ale przestrzegane pilnie i w większości przypadków niezłomnie. Gracz stosuje kary sam wobec siebie. Nieznajomość przepisów nie jest akceptowana, jako wytłumaczenie.

Ale inni zawodnicy, miedzy innymi McDowell twierdzili, że skoro sprawa została rozstrzygnięta, przez osoby kompetentne to Tiger nie ma nic już do zrobienia tylko zaakceptować werdykt i grać dalej.

Reklamy

Information

This entry was posted on Kwiecień 20, 2013 by in Zdarzenia z turniejów.

Partnerzy

Gradi Golf Club

Wielkopolski Klub Golfowy

Wielkopolski Klub Golfowy

Partnerzy

Kontakt

Aby skontaktować się ze mną pisz na makuchjolanta@gmail.com
Prawa autorskie zastrzeżone

Kliknij i otrzymuj powiadomienia o nowych artykułach na email!

Dołącz do 43 obserwujących.

%d blogerów lubi to: