Golf-rules.pl

Reguły Gry w Golfa są bardziej skomplikowane niż w większości innych gier, warto je poznawać, ponieważ w golfie każdy jest sędzią w swojej grze.

Piłka przemieszczona po zaadresowaniu

 13 01 Justin Rose

Tak było:

Według poprzednich Reguł w każdej sytuacji, gdy gracz choć raz zaadresował piłkę, a ona następnie się przemieściła, zawodnik ponosił karę jednego uderzenia. Kara przyznawana była na zasadzie automatu, nie rozpatrywano kwestii co było powodem przemieszczenia się piłki. Piłka musiała być odłożona na poprzednie miejsce, w przeciwnym razie kara rosła do dwóch uderzeń.

Tak jest:

W Regułach obowiązujących w latach 2012-2016 dodano do Reg.18-2b Piłka przemieszczona po zaadresowaniu zapis,  który mówi , że jeżeli jest wiadome, że to nie gracz spowodował przemieszczenie piłki , tylko coś innego np. nagły podmuch wiatru – nie ma kary, a piłka musi być grana z nowego miejsca, tam  gdzie się zatrzymała.

Zmiana ta budzi wątpliwości wielu zawodników, o dziwo, również wśród graczy zawodowych, o czym świadczy przypadek z Justinem Rosem. W pierwszej rundzie The Qatar Masters 2013, na 17 dołku miał wykonać puta na par, oparł kija za piłką, a ona się poruszyła i przemieściła. Rose i dwóch innych graczy z jego grupy Martin Kaymer i Louis Ossthuizen, byli przekonani, że nie ma kary.

Zobacz film – http://www.golfchannel.com/media/european-tour-web-hit-012313-commercial-bank-qatar-masters-highlights-round-1-rose-penalty

Sędzia, który nie był świadkiem zdarzenia, po wnikliwej rozmowie z zawodnikiem, ustalił, że to gracz swoim zachowaniem spowodował przemieszczenie piłki, dlatego otrzymuje jedno uderzenie kary i piłka musi wrócić na poprzednie miejsce.

Justin Rose zaakceptował werdykt sędziowski, po rundzie wyjaśniał – Jestem pewien, że wielu graczom przydarzyło się to samo, ponieważ greeny nie są perfekcyjne, mają grzbiety, garby, wklęśnięcia. To była nieszczęśliwa synchronizacja, kiedy położyłem puttera piłka znalazła takie wcięcie w powierzchni ziemi. Wiem, że uznaje się, że to ja przemieściłem piłkę, chociaż z całego serca wiem, że się do tego nie przyczyniłem. Nie było nikogo koło mnie, kto mógłby to potwierdzić, ale w golfie dobrą rzeczą jest to, że sam dla siebie jesteś policjantem.

 Zdjęcia: golfchanel

Reklamy

Information

This entry was posted on Kwiecień 29, 2013 by in Artykuły, Zdarzenia z turniejów.

Partnerzy

Gradi Golf Club

Wielkopolski Klub Golfowy

Wielkopolski Klub Golfowy

Partnerzy

Kontakt

Aby skontaktować się ze mną pisz na makuchjolanta@gmail.com
Prawa autorskie zastrzeżone

Kliknij i otrzymuj powiadomienia o nowych artykułach na email!

Dołącz do 43 obserwujących.

%d blogerów lubi to: