Golf-rules.pl

Reguły Gry w Golfa są bardziej skomplikowane niż w większości innych gier, warto je poznawać, ponieważ w golfie każdy jest sędzią w swojej grze.

Reguła na dziś-start przed czasem

_DSC0883

„Przed nami pusto, możemy startować” mam wrażenie, że słyszałam to setki razy na polskich turniejach. A przecież od roku 2012 mamy nową decyzję, która wyjaśnia, że wcześniejszy start, przed czasem wyznaczonym przez Komitet jest takim samym złamaniem Reguły jak spóźnienie się na start.  Poniżej przedstawiam tę decyzję, w pełnym brzmieniu, aby pokazać, na tym przykładzie, że język stosowany w decyzjach jest specyficzny i bardzo formalny, zbliżony do prawniczego, ale może kogoś właśnie to zachęci do sięgnięcia po „Decisions on the Rules of Golf”.

Ale wracając do tematu – falstart w golfie grozi karą, podobnie jak w innych sportach.

Decyzja 6-3a/5 Gracze startują wcześniej

PYTANIE:
W stroke play gracze A, B i C mają wyznaczony czas startu na godz. 9.00. Wszyscy są obecni na pierwszym tee o 8.56. Bez zgody komitetu A staruje o 8.58, B staruje o 8.59 i C startuje o 9.00. Co na to Reguły?

ODPOWIEDŹ

O ile Komitet nie dojdzie do wniosku, że gracze wystartowali wcześniej w wyniku błędu Komitetu lub jego upoważnionego przedstawiciela, to gracze A i B powinni zostać zdyskwalifikowani za niewystartowanie o czasie wyznaczonym przez Komitet (patrz Kara za naruszenie Reguły 6-3a).

Jednakże mając na uwadze fakt, że wystartowanie w czasie do 5 minut po wyznaczonym czasie  startu, skutkuje dwoma uderzeniami karnymi w stroke play to zgodnie z Regułą 6-3, kara za wcześniejszy start do 5 minut powinna być taka sama. Zatem zgodnie z Regułą 33-7, Komitet powinien zmodyfikować karę dyskwalifikacji do dwóch uderzeń, chyba , że jest jakiś istotny powód, aby tego nie zrobić np. zawodnicy zignorowali bezpośrednią instrukcję Komitetu zakazującą startu przed 9.oo.

Gracz C nie ponosi kary jako, że wystartował o czasie ustalonym przez Komitet.

Reklamy

Information

This entry was posted on Maj 16, 2013 by in Artykuły.

Partnerzy

Gradi Golf Club

Wielkopolski Klub Golfowy

Wielkopolski Klub Golfowy

Partnerzy

Kontakt

Aby skontaktować się ze mną pisz na makuchjolanta@gmail.com
Prawa autorskie zastrzeżone

Kliknij i otrzymuj powiadomienia o nowych artykułach na email!

Dołącz do 43 obserwujących.

%d blogerów lubi to: