Golf-rules.pl

Reguły Gry w Golfa są bardziej skomplikowane niż w większości innych gier, warto je poznawać, ponieważ w golfie każdy jest sędzią w swojej grze.

Nicolas Colsaerts wybiera uwolnienie w łazience.

nicolas-colsaerts

Spokojnie, niczego obscenicznego tutaj nie będzie. Ale to jest jedna z najdziwniejszych rzeczy, które kiedykolwiek będziesz widział na polu golfowym. W turnieju  the Volvo World Match Play na polu golfowym Thracian Cliffs w Bułgarii w meczu pomiędzy  Nicolsem Colsaertsem i Graeme McDowell  na dołku nr 10 par 4, piłka Belga wylądowała w bocznym hazardzie wodnym. Zawodnik zdecydował się skorzystać z uwolnienia piłki z hazardu, z jednym uderzeniem karnym, zgodnie z Reg.26-1c. Musiał zdropować piłkę w obrębie dwóch długości kija golfowego od miejsca, w którym piłka po raz ostatni przecięła granicę hazardu. Strefa dropowania wypadła w łazience. I pomimo, że było oczywiste, że po zdropowaniu piłki w łazience, następnym krokiem będzie uwolnienie od sztucznego utrudnienia nieruchomego, zgodnie z Regułą 24-2, to procedura dropowania w łazience nie mogła być pominięta. Miejsce zatrzymania się piłki decydowało o lokalizacji najbliższego punktu uwolnienia.

Cały epizod można prześledzić na video http://www.youtube.com/watch?v=_kKvIly3cA4
Zauważ w jakiej zabawowej atmosferze przebiega rozmowa zawodnika i sędziego, to również rzadkość. Z nagrania nie wynika dokładnie dlaczego zawodnik wziął uwolnienie od budynku i drogi w jednym kroku, nie pojawiły się też dodatkowe wyjaśnienia w tej sprawie. Można przypuszczać, że w Regułach Lokalnych musiał istnieć zapis ustanawiający ten obiekt wraz z elementami otaczającymi jako jedno sztuczne utrudnienie nieruchome.

Pomimo, że Colsaerts zdołał zremisować ten dołek, niestety przegrał cały mecz z McDowellem.

Konkluzją z tego zdarzenia jest – w Regułach nie ma dróg na skróty, pomimo nonsensownej, na pierwszy rzut oka, sytuacji, procedura została odnaleziona w  Regułach i musi być zachowana.

Mam nadzieję, że ten przypadek stanie się kolejnym powodem do uproszczenia Reguł Gry w Golfa, czego życzę wszystkim kochającym tę grę.

zdj.gettyimages

Reklamy

Information

This entry was posted on Maj 27, 2013 by in Artykuły, Zdarzenia z turniejów.

Partnerzy

Gradi Golf Club

Wielkopolski Klub Golfowy

Wielkopolski Klub Golfowy

Partnerzy

Kontakt

Aby skontaktować się ze mną pisz na makuchjolanta@gmail.com
Prawa autorskie zastrzeżone

Kliknij i otrzymuj powiadomienia o nowych artykułach na email!

Dołącz do 43 obserwujących.

%d blogerów lubi to: