Golf-rules.pl

Reguły Gry w Golfa są bardziej skomplikowane niż w większości innych gier, warto je poznawać, ponieważ w golfie każdy jest sędzią w swojej grze.

Reguła na dziś – wyjęta, przytrzymywana czy wznoszona?

flaga przytrzymywana

Piłka zagrywana z obszaru putting green nie może uderzyć we flagę. Aby być w zgodzie z tą regułą, każdy gracz musi zadbać odpowiednio wcześnie, aby ktoś zaopiekował się flagą. Czyli powinien poprosić o to, aby flaga była wyjęta, przytrzymywania lub wznoszona. Zazwyczaj jest to osoba stojąca w pobliżu dołka. Istotne znaczenie ma fakt, że taka prośba musi być wyrażona zanim gracz wykona uderzenie. Jeżeli flaga była „bez opieki” przed wykonaniem uderzenia, to nie może być wyjęta, przytrzymywana lub wznoszona podczas uderzenia i w trakcie, gdy piłka jest w ruchu, jeżeli mogłoby to wpłynąć na jej ruch.

Zgodnie z Regułą 17 – flagą zarządza gracz, za nieupoważnione przytrzymywanie flagi, grozi kara. W sytuacji, gdy przeciwnik lub współzawodnik bez upoważnienia lub wcześniejszej wiedzy gracza przytrzymuje, wyjmuje lub wznosi flagę w czasie uderzenia lub gdy piłka jest w ruchu, otrzyma stosowną karę, ale tylko wtedy, gdy czyn ten mógłby mieć wpływ na ruch piłki. Ma to zastosowanie również do ich caddiech a karą jest przegranie dołka w Match play,  i dwa uderzenia  w Stroke play.

Inne ważne zapisy Reguły 17-1 odnośnie flagi wyjętej, przytrzymywanej lub wzniesionej, mówią, że:

Przed wykonaniem uderzenia z dowolnego miejsca na polu gracz może zadysponować, aby flaga była przytrzymywana, wyjęta lub wzniesiona w celu wskazania lokalizacji dołka. Nie należy jednak przesadzać z korzystaniem z tego przywileju, bo można być oskarżonym o wolną grę.

Jeżeli przed uderzeniem, flaga jest przytrzymywana, wyjęta lub wzniesiona przez kogokolwiek za wiedzą gracza, który nie zgłasza żadnego sprzeciwu, uważa się, że gracz na to zezwolił.

Jeżeli ktokolwiek przytrzymuje lub wznosi flagę podczas wykonywania uderzenia, uważa się, że będzie ją przytrzymywał do czasu zatrzymania się piłki.

Nie ma nic w regułach na temat, gdzie gracz musi stanąć, gdy opiekuje się flagą, może stać z boku lub też za dołkiem, Dec.17-1/4.

Gdy przeciwnik lub współzawodnik odmówi prośbie zaopiekowania się flagą, nie ma kary, Dec.17-1/2

Sędzia i obserwator nie powinni opiekować się flagą, ale nie ma kary dla zawodnika, gdy o to poprosi,Dec.17-1/3

Gracz może trzymać flagę sam jedną ręką a drugą wbijać piłkę kijem do dołka

To by było na tyle o zarządzaniu i opiekowaniu się flagą. W drugiej części Reguła 17 mówi o piłce uderzającej we flagę.

Reklamy

Information

This entry was posted on Czerwiec 23, 2013 by in Reguła na dziś.

Partnerzy

Gradi Golf Club

Wielkopolski Klub Golfowy

Wielkopolski Klub Golfowy

Partnerzy

Kontakt

Aby skontaktować się ze mną pisz na makuchjolanta@gmail.com
Prawa autorskie zastrzeżone

Kliknij i otrzymuj powiadomienia o nowych artykułach na email!

Dołącz do 43 obserwujących.

%d blogerów lubi to: