Golf-rules.pl

Reguły Gry w Golfa są bardziej skomplikowane niż w większości innych gier, warto je poznawać, ponieważ w golfie każdy jest sędzią w swojej grze.

Kiedy piłka jest na aucie?

aut1 aut 2
Na fotografii piłka B dotyka białej linii od strony autu, czy  piłka może być  grana tak jak leży?
Niestety gracz B miał pecha, bo jego piłka jest na aucie. Gdy do określenia autu użyto zarówno palików jak i linii, wówczas paliki tylko sygnalizują obecność autu, a linie wyznaczają aut. Sama linia leży na aucie, a granicą pola jest wewnętrzna krawędź linii.  A trzeba pamiętać, że piłka jest na aucie, gdy całym swoim obwodem leży poza granicą pola.

W sytuacji na zdjęciu, gracz musi wrócić do miejsca skąd wykonał ostatnie uderzenie i zagrać tą samą lub inną piłkę z karą jednego uderzenia, Reguła 27-1.
Zagranie piłki tak jak ona leży, byłoby zagraniem piłki, która straciła status „ piłki w grze” i oznaczałoby uderzenie piłki niewłaściwej Reguła 15-2 (UWAGA – nie jest to zagranie z niewłaściwego miejsca).

 
Najczęściej problemy pojawiają się, gdy nie ma namalowanych linii, a aut oznaczony jest tylko palikami, wówczas granicą pola jest linia wyznaczana przez najniższe, to jest znajdujące się na poziomie gruntu, najbardziej wewnętrzne, czyli od strony pola, punkty palików.

Gdy piłka zatrzyma się w takim miejscu, że zawodnicy nie są w stanie stwierdzić, czy piłka jest w polu czy na aucie, po pierwsze mogą wezwać sędziego lub zastosować regułę „drugiej piłki”, dotyczy to rozgrywek stroke play. Problematyczne miejsce położenia piłki powinno być zaznaczone na przykład kołeczkiem tee, w celu późniejszej oceny zdarzenia przez Komitet Turnieju. Jedna piłka powinna być grana zgodnie z Regułą piłki autowej, a druga z miejsc a tak jak leży. W match play gracze w takiej sytuacji, mogą poprosić sędziego o pomoc lub razem ustalić status piłki, jeśli nie ma zgody miedzy nimi, właściciel piłki podejmuje decyzję, a przeciwnik, gdy się nie zgadza, ma prawo do protestu.

Lipiec 2013

Reklamy

Information

This entry was posted on Lipiec 6, 2013 by in Artykuły.

Partnerzy

Gradi Golf Club

Wielkopolski Klub Golfowy

Wielkopolski Klub Golfowy

Partnerzy

Kontakt

Aby skontaktować się ze mną pisz na makuchjolanta@gmail.com
Prawa autorskie zastrzeżone

Kliknij i otrzymuj powiadomienia o nowych artykułach na email!

Dołącz do 43 obserwujących.

%d blogerów lubi to: