Golf-rules.pl

Reguły Gry w Golfa są bardziej skomplikowane niż w większości innych gier, warto je poznawać, ponieważ w golfie każdy jest sędzią w swojej grze.

Zdarzenie z turnieju – odbita piłka

Na US Open niewiarygodne zdarzenie, przytrafiło się Szwedowi Carlowi Petterssonowi.

Zobacz film – tutaj

Piłka Petterssona leżała na fairwayu i gdy wykonywał on backswing, piłka innego gracza uderzyła w jego piłkę i przemieściła ją o kilka metrów. Na szczęście żadna z nich nie uderzyła w zawodnika. Pettersson po tym jak jego piłka została przemieszczona postąpił poprawnie, odłożył ją na miejsce bez kary i bez stresu zakończył dołek w par.

Interpretacja Reguł:
 

Obie piłki były dla siebie czynnikiem zewnętrznym, wynika to z definicji:
W stroke play, czynnikiem zewnętrznym jest jakikolwiek czynnik inny niż strona zawodnika, każdy caddie tej strony, każda piłka zagrana na dołku przez stronę lub sprzęt strony.
Dla przypomnienia, inne przykłady czynników zewnętrznych to: sędzia, marker, obserwator i forecaddie i inne, w tym inne piłki, które nie zostały przez samego gracza wprowadzone do gry. Ale ani wiatr, ani woda nie są czynnikami zewnętrznymi.

W tej sytuacji Pettersson musiał postąpić zgodnie z Regułą 18-1:

Jeżeli piłka w spoczynku zostanie przemieszczona przez czynnik zewnętrzny, nie ma żadnej kary, a piłka musi zostać odłożona na miejsce.

Natomiast do zabłąkanej piłki, jak się okazało zagranej przez Szkota Brandona Cricka, zastosowanie miała Reguła 19-1, która wymaga, aby piłka była grana z miejsca, w którym się zatrzymała po przypadkowym odbiciu.

Jeżeli piłka gracza będąca w ruchu, zostanie przypadkowo odbita lub zatrzymana przez czynnik zewnętrzny, jest to „rub of the green”, nie ma kary i piłka musi być grana tak jak leży,

Zapytany o ten incydent Pettersson powiedział, że zdołał zatrzymać swój backswing, zrobił to świadomie, bo wiedział, że dokończenie zamachu z intencją wykonania uderzenia, byłoby potraktowane, jako uderzenie wykonane, nawet gdyby nie trafił w piłkę. Tak się nie stało i tylko dla ścisłości dodam, w takiej sytuacji nie byłoby już kary za wykonanie uderzenia, gdy piłka pozostaje w ruchu.

 

Lipiec 2013

Reklamy

Information

This entry was posted on Lipiec 23, 2013 by in Artykuły.

Partnerzy

Gradi Golf Club

Wielkopolski Klub Golfowy

Wielkopolski Klub Golfowy

Partnerzy

Kontakt

Aby skontaktować się ze mną pisz na makuchjolanta@gmail.com
Prawa autorskie zastrzeżone

Kliknij i otrzymuj powiadomienia o nowych artykułach na email!

Dołącz do 43 obserwujących.

%d blogerów lubi to: