Golf-rules.pl

Reguły Gry w Golfa są bardziej skomplikowane niż w większości innych gier, warto je poznawać, ponieważ w golfie każdy jest sędzią w swojej grze.

Wskazywanie linii gry – korekta

Pytanie:

Na polu Gradi Golf Club, w turnieju stroke play, start shotgun nasza grupa startowała z tee nr 7, dołek dogleg w lewo z niewidocznym greenem. Mój kolega nieznający pola, zapytał gdzie celować teeshota. Odpowiedziałem, że każdy gra na lewo, w kierunku dużego drzewa, ponieważ fairway opada w kierunku hazardu wodnego, do którego jest 120 metrów. Przechodzący obok gracze powiedzieli nam, że każdy z nas otrzymuje karę 2 uderzeń, jeden za pytanie o poradę, a drugi za udzielanie porady. Dopisaliśmy tę karę do wyników na tym dołku, ale nie wiemy czy słusznie?

W tej sytuacji są dwie sprawy, na które należy zwrócić uwagę – pytanie o poradę i pytanie o wskazanie linii gry.

Po pierwsze nie ma kary za wymianę jakichkolwiek informacji przed rozpoczęciem rundy, więc nie było naruszenia Reguł i żaden z Was nie powinien otrzymać kary, ponieważ żaden z Was jeszcze nie rozpoczął swojej rundy regulaminowej. W turniejach stroke play(poza foursome) zawodnik rozpoczyna rundę, kiedy wykona swoje pierwsze uderzenie w tej rundzie. Również podczas zawieszenia gry( np. z powodu pola niezdatnego do gry), zakaz pytania i udzielania porad nie obowiązuje, ponieważ runda regulaminowa została zawieszona.
Wynika to z zapisu w Regule 8-1. Porada:

Podczas regulaminowej rundy graczowi nie wolno:
1.    udzielać porad żadnemu z graczy uczestniczących w turnieju rozgrywanym na polu, oprócz swojego partnera, lub
2.    prosić o poradę kogokolwiek oprócz swojego partnera lub jednego z ich caddiech.

Druga sprawa, czy można pytać o linię gry. Reguła 8-2 mówi, że gracz może, poza putting greenem, prosić dowolną osobę o wskazanie linii gry.
8-2. Wskazywanie linii gry

Poza putting greenem gracz może poprosić dowolną osobę o wskazanie linii gry, lecz nikt nie może za zgodą gracza stawać na tej linii, w pobliżu tej linii lub na jej przedłużeniu poza dołek podczas wykonywania uderzenia. Wszelkie znaki umieszczone przez gracza lub za jego wiedzą, w celu wskazania linii gry, muszą być usunięte przed wykonaniem uderzenia.
Wyjątek: Przytrzymywanie lub wznoszenie flagi – patrz Reguła 17-1.

Według definicji linia gry to „kierunek,  w którym gracz zamierza posłać piłkę po uderzeniu”, czyli nikt inny tylko gracz może wybrać jego linię gry. Dlatego prośba o wskazanie linii gry (na przykład w sytuacjach gdy gracz nie zna pola lub nie widzi miejsca w które celuje, bo zagrywa spoza wzgórza) powinna zawierać wybrany przez gracza kierunek gry. Przykład  ”Zamierzam grać na lewą stronę greenu, proszę wskaż, które drzewo na horyzoncie jest w pobliżu tego miejsca”. Również odpowiedź musi być ostrożnie sformułowana, nie powinna zawierać sugestii, które mogą wpłynąć na wybór sposobu gry przez gracza, na wybór kija lub sposobu wykonania uderzenia. I tak możesz odpowiedzieć „Green jest za tym drzewem w odległości 20 m, a do drzewa masz 100 metrów”. Dozwolone jest udzielanie informacji ogólnie dostępnych typu lokalizacja hazardów, autu, jaka jest pozycja flagi na dołku, w którą stronę opada fairway. Nie można informować gracza, co stanie się, gdy na przykład uderzy piłkę na prawo od drzewa („Jeśli uderzysz na prawo od drzewa to możesz wpaść do bunkra”), bo jest to sugestia taktyki gry.

Wrzesień 2013

Reklamy

Information

This entry was posted on Wrzesień 17, 2013 by in Artykuły, Zdarzenia z turniejów.

Partnerzy

Gradi Golf Club

Wielkopolski Klub Golfowy

Wielkopolski Klub Golfowy

Partnerzy

Kontakt

Aby skontaktować się ze mną pisz na makuchjolanta@gmail.com
Prawa autorskie zastrzeżone

Kliknij i otrzymuj powiadomienia o nowych artykułach na email!

Dołącz do 43 obserwujących.

%d blogerów lubi to: