Golf-rules.pl

Reguły Gry w Golfa są bardziej skomplikowane niż w większości innych gier, warto je poznawać, ponieważ w golfie każdy jest sędzią w swojej grze.

Uwolnienie od palika

paliki podpirające drzewko

Piłka gracza zatrzymała się w pobliżu drzewka, podpartego palikiem  – kliknij zdjęcie powyżej. Piłka leży na ziemi bez trawy, nie jest wbita i dalsze jej granie jest możliwe. W Regułach Lokalnych nie ma żadnego zapisu na temat ochrony drzewek. Czy w takiej sytuacji gracz ma prawo skorzystać z uwolnienia?

Jeżeli Komitet pragnie chronić młode drzewka przed zniszczeniem, wtedy wprowadza odpowiednią Regułę Lokalną. Ponieważ  nie ma żadnego zapisu na ten temat, to gracz rozpatruje ewentualne uwolnienie tylko pod kątem zakłóceń spowodowanych przez palik.

Jeżeli można palik usunąć bez zbytniego wysiłku, bez nadmiernego opóźniania gry i bez powodowania szkód, wtedy według definicji jest sztucznym utrudnieniem ruchomym, w przeciwnym razie jest sztucznym utrudnieniem nieruchomym.

W przypadku piłki na zdjęciu, sytuacja inaczej będzie wyglądać w przypadku gracza praworęcznego i leworęcznego

1. Jeśli palik jest ruchomy,
to zarówno gracz lewo i praworęczny może usunąć go, przed wykonaniem uderzenia, nawet wtedy gdy przeszkadza mu tylko mentalnie. Jeżeli  w trakcie usuwania palika piłka się przemieści, to musi być odłożona na poprzednie miejsce i nie ma kary pod warunkiem, że przemieszczenie piłki było bezpośrednio związane z usuwaniem sztucznego utrudnienia. W innym przypadku, zastosowanie ma Reguła 18-2a Piłka w spoczynku przemieszczona, Przez gracza, partnera, caddiego lub sprzęt.

2. Jeśli palik jest nieruchomym sztucznym utrudnieniem,
gracz leworęczny ma prawo skorzystać z uwolnienia bez kary według Reguły 24-2 Sztuczne utrudnienie nieruchome, jeśli ma zakłócenie w ustawieniu się do uderzenia lub w obszarze zamachu do uderzenia. Gracz praworęczny nie ma prawa do uwolnienia, musi grać piłkę tak jak leży.

Należy pamiętać, że gracz nie może skorzystać z uwolnienia zgodnie z tą Regułą, jeżeli:
(a)zakłócenie powodowane przez cokolwiek innego niż sztuczne utrudnienie nieruchome sprawia, że wykonanie uderzenia jest praktycznie niemożliwe np. gdyby piłka leżała głęboko pomiędzy korzeniami drzewka, w takim położeniu, że żaden rodzaj uderzenia nie byłby możliwy.
(b) zakłócenie powodowane przez sztuczne utrudnienie nieruchome wystąpiłoby tylko podczas nieracjonalnego uderzenia lub nienormalnego ustawienia, swingu lub kierunku gry.

zdjęcie  Bernard Coudry

wrzesień 2013

Reklamy

Information

This entry was posted on Wrzesień 25, 2013 by in Artykuły.

Partnerzy

Gradi Golf Club

Wielkopolski Klub Golfowy

Wielkopolski Klub Golfowy

Partnerzy

Kontakt

Aby skontaktować się ze mną pisz na makuchjolanta@gmail.com
Prawa autorskie zastrzeżone

Kliknij i otrzymuj powiadomienia o nowych artykułach na email!

Dołącz do 43 obserwujących.

%d blogerów lubi to: