Golf-rules.pl

Reguły Gry w Golfa są bardziej skomplikowane niż w większości innych gier, warto je poznawać, ponieważ w golfie każdy jest sędzią w swojej grze.

Kiedy mogę zastosować procedurę „kary dystansu i uderzenia”?

Kara dystansu i uderzenia

Pytanie:
Proszę o wyjaśnienie do typowej sytuacji występującej na polu golfowym, podczas rozgrywania rundy.
Gracz uderza piłkę, która ląduje w głębokim lesie lub głębokiej trawie. Ponieważ nie wie czy ją znajdzie/a właściwie jest wielce prawdopodobne, że jej w ciągu 5-u minut z pewnością nie znajdzie/, decyduje już w tym momencie o rezygnacji z jej szukania i oznajmiając współgraczom o jej zgubieniu natychmiast wprowadza do gry kolejną /nową/ piłkę – oczywiście doliczając 1-o uderzenie karne. Czy gracz ma prawo tak postąpić, czy też zawsze ma obowiązek najpierw szukania „źle” zagranej piłki, a dopiero po jej nieznalezieniu uznać ją za zgubioną i wprowadzić do gry nową piłkę ?

W dyskusji pomiędzy moimi kolegami golfistami zdania są podzielone. Stąd prośba o rozwianie wątpliwości.

Dziękuję za to pytanie, sprawę wyjaśnia Reguła 27-1. Uderzenie i odległość; w  części „Postępowanie zgodnie z karą uderzenia i odległości”
W dowolnym czasie gracz może, z karą jednego uderzenia, zagrać piłkę z miejsca, położonego jak najbliżej miejsca, z którego wykonał ostatnie uderzenie tj. zastosować karę uderzenia i  odległości.

Jak widać z zapisu Reguły, nie ma żadnych warunków, co do okoliczności zastosowania tej procedury.  Więc gracz ma prawo powiedzieć po prostu, że nie chce grać(nawet wtedy, gdy piłka jest widoczna) czy też szukać tej źle wybitej piłki i może wprowadzić kolejną piłkę do gry wg Reg.27-1 z karą dystansu i uderzenia, czyli zagrania z miejsca skąd wykonał ostatnie uderzenie, doliczając jedno uderzenie kary. W opisanej sytuacji będzie to trzecie uderzenie tego zawodnika.

październik 2013

Reklamy

Information

This entry was posted on Październik 12, 2013 by in Artykuły, Reguła na dziś.

Partnerzy

Gradi Golf Club

Wielkopolski Klub Golfowy

Wielkopolski Klub Golfowy

Partnerzy

Kontakt

Aby skontaktować się ze mną pisz na makuchjolanta@gmail.com
Prawa autorskie zastrzeżone

Kliknij i otrzymuj powiadomienia o nowych artykułach na email!

Dołącz do 43 obserwujących.

%d blogerów lubi to: