Golf-rules.pl

Reguły Gry w Golfa są bardziej skomplikowane niż w większości innych gier, warto je poznawać, ponieważ w golfie każdy jest sędzią w swojej grze.

Pomoc i ochrona przed żywiołami

W trakcie uderzenia zawodnik nie może przyjmować pomocy fizycznej lub osłony przed żywiołami tak mówi Reguła 14-2

Logika tej Reguły jest taka –  gracz ma prawo chronić się sam przed  żywiołami, natomiast nie może akceptować pomocy od innych osób w momencie gdy wykonuje uderzenie. Żywioły rozumiane są jako deszcz, wiatr, śnieg, promienie słoneczne i inne warunki pogodowe.

Sprawę najlepiej wyjaśniają dwie sytuacje na zdjęciach:

P1080323

Zawodniczka może w trakcie uderzenia sama trzymać parasol i wykonywać putta – tu nie ma naruszenia Reguł.

P1080321

Caddie lub ktoś inny może trzymać  parasol nad zawodniczką w czasie przygotowań, ale musi go zabrać w momencie uderzenia. Karą za naruszenie tej reguły są dwa uderzenia w stroke play i przegranie dołka w match play

A oto kolejny przykład jak działa ta Reguła. W przypadku ochrony przed promieniami słonecznymi gracz nie może prosić inne osoby o „wytworzenie cienia” na piłkę czy osłonięcia jego twarzy od  promieni słonecznych.  Ale ma prawo wykorzystać zastałą sytuację i istniejący już cień, może w nim ustawić piłkę i może poprosić osobę tworzącą cień, aby się nie przemieszczała do momentu wykonania uderzenia. Taką interpretację podaje Decyzja14-2/2.5.

Przypuszczam, że niektórzy golfiści mogą być zdziwieni szczegółowością przepisów gry w golfa. Dodam, że jest jeszcze kilka, a może kilkanaście casusów w „Decisions”, które z podobną pieczołowitością zajmują się z pozoru bardzo drobnymi sprawami. To dzięki takim „drobiazgowym” decyzjom, „Reguły Gry w Golfa” są kompletne i wyczerpujące, ich logika jest bardziej czytelna, łatwiej jest zrozumieć co znaczają w golfie sprawiedliwe i jednakowe warunki gry.

Pozdrawiam
listopad 2013

Zdjęcia Dorota Niewdana

Reklamy

Information

This entry was posted on Listopad 4, 2013 by in Artykuły.

Partnerzy

Gradi Golf Club

Wielkopolski Klub Golfowy

Wielkopolski Klub Golfowy

Partnerzy

Kontakt

Aby skontaktować się ze mną pisz na makuchjolanta@gmail.com
Prawa autorskie zastrzeżone

Kliknij i otrzymuj powiadomienia o nowych artykułach na email!

Dołącz do 43 obserwujących.

%d blogerów lubi to: