Golf-rules.pl

Reguły Gry w Golfa są bardziej skomplikowane niż w większości innych gier, warto je poznawać, ponieważ w golfie każdy jest sędzią w swojej grze.

Kolejność gry w pobliżu greenu

20130628_124130nnnn

Pytanie

Jaka jest kolejność gry, gdy jedna piłka leży poza putting  greenem w odległości 10m od dołka, a druga piłka leży na putting greenie, w odległości 12 m od dołka? Czy należy czekać z puttowaniem, aż wszsytkie piłki znajdą się na greenie?

Generalna zasada jest taka, że gdy zawodnicy wybili już piłki z obszaru tee, to piłka znajdująca się dalej od dołka jest grana jako pierwsza. Jeżeli dwie lub więcej piłek znajdują się w równej odległości od dołka lub ich odległość względem dołka nie może być określona, wówczas kolejność gry powinna być ustalona w drodze losowania.

W przykładzie na zdjęciu gracz A, którego piłka jest na putting greenie powinien zagrać pierwszy, ponieważ jego piłka znajduje się dalej od dołka. Piłka gracza B, leżąca na obrzeżach greenu, musi być grana w drugiej kolejności. Na greenie obowiązuje ta sama zasada – piłka znajdująca się dalej od dołka jest zagrywana jak pierwsza. Zawodnicy nie mogą umawiać się na wyłączenie działania tej reguły. Tylko w wyjątkowych sytuacjach, gdy chodzi o przyspieszenie tempa gry, zlikwidowanie opóźnienia, lub gdy zawodnicy są poproszeni o stosowanie „ready golf” mogą rozgrywać piłkę poza kolejnością, do momentu dogonienia grupy z przodu.

W grze stroke play nie ma kary za grę poza kolejnością, nie ma też żadnej kary za granie poza kolejnością w match play, ale jest ważna różnica, mianowicie przeciwnik może natychmiast wymagać od gracza , który zagrał poza kolejnością,  unieważnienia uderzenia  i powtórzenia go w odpowiedniej kolejności,  z miejsca gdzie wykonał ostatnie uderzenie.

Jeżeli jednak Komitet uzna, że zawodnicy uzgodnili taką grę poza kolejnością, aby jeden z nich odniósł z tego korzyść, to obaj zostają zdyskwalifikowani.
(Wykonanie uderzenia, podczas gdy inna piłka jest w ruchu po uderzeniu jej na putting greenie – patrz Reguła 16-1f)
(Niewłaściwa kolejność gry w foursome stroke play – patrz Reguła 29-3)

grudzień 2013

Reklamy

Information

This entry was posted on Grudzień 4, 2013 by in Artykuły.

Partnerzy

Gradi Golf Club

Wielkopolski Klub Golfowy

Wielkopolski Klub Golfowy

Partnerzy

Kontakt

Aby skontaktować się ze mną pisz na makuchjolanta@gmail.com
Prawa autorskie zastrzeżone

Kliknij i otrzymuj powiadomienia o nowych artykułach na email!

Dołącz do 43 obserwujących.

%d blogerów lubi to: