Golf-rules.pl

Reguły Gry w Golfa są bardziej skomplikowane niż w większości innych gier, warto je poznawać, ponieważ w golfie każdy jest sędzią w swojej grze.

Dotykanie piłki

Dotykanie piłki

Piłka po uderzeniu z obszaru tee zatrzymała się w semi roughie, gracz podchodzi i obraca piłkę w poszukiwaniu swojego oznaczenia, piłka ani przez moment nie opuściła swojego położenia, czy gracz otrzymuje karę w takiej sytuacji?

Piłka będąca w grze, może być dotykana tylko w dozwolonych przez Reguły sytuacjach. Takich sytuacji jest całkiem sporo, do nich należą procedury uwolnień, identyfikacji piłki, sprawdzenia czy piłka jest uszkodzona, procedura piłki „przeszkadzającej” i „pomagającej” i inne. Poza tymi sytuacjami można by powiedzieć, że piłka powinna być „nietykalna”.

W opisanym zdarzeniu gracz zachował się niewłaściwie i naruszył Reguły.  I tak, jeżeli gracz sądzi, że jakaś piłka w spoczynku może być jego, lecz nie jest w stanie jej zidentyfikować, bo na przykład znacznik jest niewidoczny, wtedy może podnieść piłkę w celu jej identyfikacji. Musi postąpić zgodnie z procedurą opisaną w Regule 12-2, która obejmuje:
1.przed podniesieniem piłki, gracz musi najpierw zgłosić swój zamiar przeciwnikowi (mecz) lub markerowi bądź współzawodnikowi (stroke play) ,
2. musi zaznaczyć położenie piłki,
3. wtedy może podnieść i zidentyfikować piłkę, pod warunkiem, że umożliwi swojemu przeciwnikowi, markerowi lub współzawodnikowi obserwację procedury podnoszenia i odkładania piłki.

Uwaga – nie wystarczy powiedzenie „będę identyfikował piłkę” do stojącej najbliżej osoby (sędziego,  forecaddiego, współzawodnika), jest  wymagane, aby zawodnik zapewnił możliwość obserwowania procesu podnoszenia I odkładania piłki, a to oznacza, że należy poczekać na przybycie markera lub przeciwnika.

Piłka podniesiona zgodnie z tą regułą nie może być czyszczona w stopniu większym niż jest to konieczne do jej rozpoznania.

W każdej z poniższych sytuacji wystąpi kara jednego uderzenia, jeżeli gracz:
1.    nie zastosuje się do całości lub części tej procedury,
2.    podniesie piłkę w celu jej identyfikacji nie mając ku powodu,temu uzasadnionego powodu

Po identyfikacji podniesiona piłka, musi być odłożona na miejsce, jeśli gracz tego nie zrobi, otrzyma karę główną, czyli dwa uderzenia w stroke play lub utratę dołka w match play.

Putting green rządzi się swoimi prawami, tutaj  piłka może być podniesiona bez zgłaszania tego do markera i może być oczyszczona, jej pozycja musi być  oznaczona przed podniesieniem. Jeżeli gracz  bez oznaczenia pozycji obróci piłkę, czy to w celu identyfikacji czy też ustawienie w kierunku linii puttowania, to otrzyma karę jednego uderzenia za dotykanie piłki, Decyzja 18-2a/33.

grudzień 2013

Reklamy

Information

This entry was posted on Grudzień 11, 2013 by in Artykuły.

Partnerzy

Gradi Golf Club

Wielkopolski Klub Golfowy

Wielkopolski Klub Golfowy

Partnerzy

Kontakt

Aby skontaktować się ze mną pisz na makuchjolanta@gmail.com
Prawa autorskie zastrzeżone

Kliknij i otrzymuj powiadomienia o nowych artykułach na email!

Dołącz do 43 obserwujących.

%d blogerów lubi to: