Golf-rules.pl

Reguły Gry w Golfa są bardziej skomplikowane niż w większości innych gier, warto je poznawać, ponieważ w golfie każdy jest sędzią w swojej grze.

5 reguł wymagających korekty w stroke play

which_way_187340
Jest 5 reguł, które w formacie stroke play, wymagają od gracza korekty błędu przed wykonaniem uderzenia z następnego tee, lub gdy jest to ostatni dołek rundy, zgłoszenia zamiaru naprawienia swego błędu przed opuszczeniem greenu.  Nie dochowanie tej procedury skutkuje dyskwalifikacją. Logika tych 5 reguł wywodzi się bezpośrednio z zasady gry w stroke play, gdzie wszyscy zawodnicy biorący udział w tym samym turnieju rywalizują ze sobą wzajemnie, dlatego ważne jest, aby wszyscy rozegrali rundę na tych samych warunkach.

Oto 5 sytuacji wymagających korekty w formacie stroke play
1.      Nieumieszczenie piłki w dołku –  Reguła 3-2.
W stroke play zawodnik musi zakończyć grę na dołku poprzez wbicie piłki do dołka. Jeżeli z jakiegoś powodu tego nie zrobił, musi wrócić i odłożyć piłkę na miejsce( z karą lub bez, zależy od okoliczności zdarzenia), z którego została ona poniesiona i dokończyć rozgrywanie tego dołka; musi to nastąpić przed wybiciem piłki z następnego tee.

2.    Zagranie spoza obszaru tee lub  zagranie z niewłaściwego obszaru tee Reguła 11-4 i 11-5
W stroke play, jeżeli zawodnik, zaczynając grę na dołku, zagra piłkę spoza obszaru tee, otrzyma karę dwóch uderzeń i musi powtórzyć zagranie piłki z tee. Jeśli zawodnik tego nie zrobił, oznacza to, że nie rozegrał rundy wyznaczonej przez Komitet. W rozumieniu tej reguły, nie ma znaczenia, czy wystartuje 2 cm spoza obszaru tee czy zupełnie pomyli tee i zagra np. z czerwonych tee zamiast żółtych, kara oraz konieczność korekty błędu jest taka sama w obu przypadkach.
Należy pamiętać, że uderzenie spoza obszaru tee oraz wszystkie następne uderzenia wykonane przez zawodnika przed naprawieniem błędu nie są doliczane do jego wyniku.

3.     Niewłaściwa piłka – Reguła 15-3
Jeżeli zawodnik wykona uderzenie lub kilka uderzeń niewłaściwą piłką, otrzymuje karę dwóch uderzeń i musi skorygować swój błąd poprzez zagranie właściwej piłki lub musi postąpić zgodnie z Regułami.
Uderzenia wykonane niewłaściwą piłką nie liczą się do jego wyniku.

„Niewłaściwa piłka” to każda inna piłka poza należącą do gracza:
•    piłką w grze;
•    piłką prowizoryczną; lub
•    drugą piłkę graną zgodnie z Regułą 3-3 lub Regułą 20-7c w stroke play;
i jest to:
•    piłka innego gracza;
•    piłka porzucona; lub
•    oryginalna piłkę gracza, gdy nie jest już piłką w grze.

4.    Gra z niewłaściwego miejsca – Reguła 20-7
Za wykonanie uderzenia z niewłaściwego miejsca, gracz otrzymuje karę główną, w stroke play są to dwa uderzenia z tytułu zastosowanej Reguły. Zawodnik musi dokończyć rozgrywanie dołka piłką zagraną z niewłaściwego miejsca, bez korygowania błędu, jeśli  nie popełnił poważnego naruszenia Reguł.
Jeżeli jednak zawodnik sądzi, że grając z niewłaściwego miejsca, mógł popełnić poważne naruszenie, musi przed wykonaniem uderzenia z następnego tee, rozegrać dołek drugą piłką zagraną zgodnie z Regułami. W przypadku gdy jest to ostatni dołek rundy, gracz musi przed opuszczeniem putting greenu, zadeklarować chęć rozegrania dołka drugą piłką graną zgodnie z Regułami.
Fakt grania drugą piłką musi być zgłoszony do Komitetu  przed oddaniem karty wyników. Nie dopełnienie tego wymogu skutkuje dyskwalifikacją. Komitet decyduje, czy zawodnik popełnił poważne naruszenie zastosowanej Reguły.

Uwaga 1: Uznaje się, że zawodnik popełnił poważne naruszenie zastosowanej Reguły, jeżeli Komitet uzna, że w wyniku zagrania ze niewłaściwego miejsca gracz uzyskał znaczącą korzyść.

Według Reguły 20-7 gracz zagrał z niewłaściwego miejsca, jeżeli wykonał uderzenie piłką w grze:
1.    na części pola, na której Reguły nie zezwalają na wykonanie uderzenia lub dropowanie bądź położenie piłki;
2.    gdy Reguły wymagają, aby zdropowana piłka została zdropowana ponownie lub przemieszczona piłka odłożona na jej oryginalne miejsce.

5.    W threesome lub foursome podczas każdej regulaminowej rundy partnerzy muszą grać na przemian z każdego tee i na przemian w trakcie rozgrywania każdego dołka, przy czym uderzenia karne nie wpływają na kolejność gry. Jeżeli partnerzy wykonają uderzenie lub nawet kilka uderzeń w złej kolejności, to takie uderzenie lub uderzenia zostają unieważnione, strona otrzymuje karę dwóch uderzeń i musi skorygować swój błąd. O oznacza, że muszą wrócić do miejsca gdzie pomylili kolejność i ponownie zagrać piłkę w poprawnej kolejności.

styczeń 2014

Reklamy

Information

This entry was posted on Styczeń 21, 2014 by in Artykuły.

Partnerzy

Gradi Golf Club

Wielkopolski Klub Golfowy

Wielkopolski Klub Golfowy

Partnerzy

Kontakt

Aby skontaktować się ze mną pisz na makuchjolanta@gmail.com
Prawa autorskie zastrzeżone

Kliknij i otrzymuj powiadomienia o nowych artykułach na email!

Dołącz do 43 obserwujących.

%d blogerów lubi to: