Golf-rules.pl

Reguły Gry w Golfa są bardziej skomplikowane niż w większości innych gier, warto je poznawać, ponieważ w golfie każdy jest sędzią w swojej grze.

Gdy gracz zauważy, że ma więcej niż 14 kijów musi… Przypadek Woody Austina.

14 kijów

W trakcie drugiej rundy turnieju PGA Championship at Oak Hill Country 2013 Woody Austin został ukarany czterema uderzeniami  z powodu posiadania nadliczbowego kija. Austin zauważył to dopiero na trzecim dołku, co miało wpływ na wysokość kary.

Zgodnie z Regułą 4-4 graczowi nie wolno rozpocząć regulaminowej rundy z większą liczbą kijów niż czternaście.Karą w stroke play są dwa uderzenia na każdy dołek na którym naruszenie reguły wystąpiło, ale maksymalnie mogą to być tylko cztery uderzenia na rundę. W match play stan meczu jest korygowany przez odjęcie jednego dołka za każdy dołek na którym naruszenia miało miejsce, maksymalnie dwa dołki. Zatem Austin musiał dodać dwa uderzenia do wyniku na pierwszym dołku i dwa na drugim, co spowodowało, że w końcowym efekcie nie zdołał przejść cuta, niestety z powodu  jednego uderzenia.

Reguły mówią, że każdy nadliczbowy kij (powyżej 14 sztuk) niesiony lub użyty musi zostać zadeklarowany, jako wyłączony z gry natychmiast po odkryciu tego faktu. A to oznacza, że  gracz musi zgłosić wyłączenie kija z gry swojemu przeciwnikowi w meczu lub swojemu markerowi bądź współzawodnikowi w stroke play. Taki kij nie może być używany przez pozostałą część regulaminowej rundy. Karą za niedopełnienie tej konkretnej procedury  wyłączenia z gry nadliczbowego kija jest dyskwalifikacja.

W tej kwestii Woody Austin postąpił poprawnie, wykluczył nadliczbowy kij i przekazał go swojemu synowi, który niósł go przez resztę rundy. Zasadniczo po deklaracji wykluczenia, taki kij może być niesiony w torbie golfowej przez pozostałą część rundy, ale nie może być używany.

Po turnieju Austin przyznał, że ani on ani jego caddie nie policzyli kijów przed startem, co zazwyczaj robili nawykowo, ale padał lekki deszcz i torba z kijami była osłonięta kapturem i tym razem rutyna ich zawiodła.

Sprawa ta była najgłośniejsza od czasu gdy Woosman otrzymał karę za nadliczbowy kij w turnieju British Open w 2001 roku. Rożnica jednak  jest taka, że Woosman zauważył na drugim tee, że ma dodatkowego drivera, pierwszy dołek był par 3, grał ironami nie potrzebował drivera. Według Reguł jeśli zawodnik odkryje nadliczbowego kija pomiędzy rozgrywaniem dwóch dołków, kary nie stosuje się do następnego dołka, tylko uznaje się, że naruszenia nastąpiło na dołku zakończonym.Woosmen otrzymał dwa uderzenia karne, co zmieniło birdie w bogeya na pierwszym dołku.

W sytuacji gdy gracz przed startem zauważy, że ma więcej niż 14 kijów, musi pozbyć się nadliczbowych kijów. Deklaracja o wyłączeniu z gry nadliczbowych kijów, nie ma zastosowania w tym przypadku.

styczeń 2014

Reklamy

Information

This entry was posted on Styczeń 30, 2014 by in Artykuły.

Partnerzy

Gradi Golf Club

Wielkopolski Klub Golfowy

Wielkopolski Klub Golfowy

Partnerzy

Kontakt

Aby skontaktować się ze mną pisz na makuchjolanta@gmail.com
Prawa autorskie zastrzeżone

Kliknij i otrzymuj powiadomienia o nowych artykułach na email!

Dołącz do 43 obserwujących.

%d blogerów lubi to: