Golf-rules.pl

Reguły Gry w Golfa są bardziej skomplikowane niż w większości innych gier, warto je poznawać, ponieważ w golfie każdy jest sędzią w swojej grze.

Śnieg na polu golfowym

14 01 Snow in bunker

Czy gracze mogą usuwać śnieg, w jakich miejscach pola i w jaki sposób?

Na całym polu golfowym, śnieg może być potraktowany wedle uznania gracza, jako naturalne utrudnienie ruchome lub przypadkowa woda.

Śnieg na putting greenie, jako naturalne utrudnienie ruchome, może być usunięty z linii puttowania dowolną metodą ręką, czapką, ręcznikiem. Jest jeden warunek – nie wolno niczego dociskać, dlatego użycie na przykład grabi byłoby niewskazane. Jeśli jest to łata śniegu, lepiej potraktować ją, jako przypadkową wodę i skorzystać z uwolnienia bez kary, tzn. położyć piłkę w najbliższym punkcie uwolnienia lub gdy całkowite uwolnienie jest niemożliwe w punkcie dającym maksymalne uwolnienie, ale nie bliżej dołka i nie w hazardzie.

W bunkrze śniegu nie można usuwać – reguła 13-4 zabrania usuwania naturalnych utrudnień ruchomych znajdujących się lub dotykających tego hazardu w którym leży piłka gracza. Natomiast  tutaj śnieg może być potraktowany, jako przypadkowa woda, wtedy gracz ma dwie opcje:

  • bez kary, podnieść i zdropować piłkę w obrębie jednego kija od najbliższego punktu uwolnienia, który musi znajdować się w bunkrze i  lub, jeżeli całkowite uwolnienie nie jest możliwe, piłka musi być zdropowana jak najbliżej miejsca spoczynku, lecz nie bliżej dołka, na część pola w bunkrze, które daje maksymalnie możliwe uwolnienie,
  • z karą jednego uderzenia, poza obrębem bunkra, utrzymując miejsce, w którym piłka leżała, w linii prostej pomiędzy dołkiem a miejscem, na które piłka jest dropowana, bez ograniczenia odległości od bunkra;

W hazardzie wodnym graczowi nie przysługuje uwolnienie.

Na fairway-u zgodnie z definicją może być potraktowany jako naturalne utrudnienie ruchome lub przypadkowa wodę.
Może się zdarzyć, że piłka zniknie w stercie śniegu, wtedy jeżeli jest wiadome lub w zasadzie pewne, że piłka nieodnaleziona jest w tej stercie śniegu, gracz może skorzystać z tego samego uwolnienia wg Reg.25-1 przyjmując dla potrzeb procedury wyznaczania najbliższego punktu uwolnienia, że piłka leży w miejscu, w którym po raz ostatni przecięła obrys sterty śniegu.

luty 2014

Reklamy

Information

This entry was posted on Luty 9, 2014 by in Artykuły.

Partnerzy

Gradi Golf Club

Wielkopolski Klub Golfowy

Wielkopolski Klub Golfowy

Partnerzy

Kontakt

Aby skontaktować się ze mną pisz na makuchjolanta@gmail.com
Prawa autorskie zastrzeżone

Kliknij i otrzymuj powiadomienia o nowych artykułach na email!

Dołącz do 43 obserwujących.

%d blogerów lubi to: